Fiskebymästerskapen

Fiskebyn omfattar de hus som byggdes i Gylleröd i mitten av 1970-talet och är av hustyp A, B resp. C.



Tävlingen har arrangerats på Mölle Golfklubb varje år sedan 1975. I många år var tävlingen, prisutdelningen och den avslutande kräftskivan bara för deltagarna. Sedan några år är den efterföljande prisutdelningen hos en av arrangörerna och den efterföljande festen på Grönningen öppen för alla i Gylleröd.



2019 så hade vi prisutdelningen tillsammans med flertalet fastighetsägare på Gröningen.


Vem får delta?


  • Åretruntboende i Fiskebyn
  • Ägare av hus i Fiskebyn som någon tid på året bor i huset samt dennes maka/make eller sambo.
  • Hemmaboende och sommarboende barn och barnbarn med make/maka och sambo.
DSC03128
DSC03129
DSCF2458
DSCF2422
DSCF2424
DSCF2411
DSCF2416
DSCF2397
DSCF2404
DSCF2396
DSCF2861
DSCF2801
14bana

Lista över alla vinnare 

ÅR

BRUTTO

DAM

HERR

JUNIOR

2020

Felix Alpman

Caroline Montgomery

Lars Svalin

Felix Alpman

2019

Fredrik Nyrén

Kerstin Alpman

Fredrik Nyrén

Sixten Henriksson

2018

Fredrik Nyrén

Maria Henriksson

Fredrik Nyrén

Felix Alpman

2017

Fredrik Nyrén

Tove Stenberg

Fredrik Nyrén

Sixten Alpman

2016

Fredrik Nyrén

Cecilia Muntzing

Björn Julin

Sixten Alpman

2015

Raoul Kennedy

Kerstin Alpman

Raoul Kennedy

Sixten Alpman

2014

Björn Julin

Kerstin Alpman

Staffan Gribel

Sixten Alpman

2013

Björn Julin

Maria Henriksson

Björn Julin

Sixten Alpman

2012

Björn Julin

Gunilla Klang

Ronny Klang

-

2011

Björn Julin

Kerstin Alpman

Ronny Klang

-

2010

Pippi Brodén

Pippi Brodén

Staffan Gribel

-

2009

Björn Julin

Christina Tillfors

Raoul Kennedy

-

2008

Sune Eriksson

Charlotte Lund

Lars Svalin

-

2007

Christopher Sahlman

Charlotte Lund

Christopher Sahlin

-

2006

Jan Alpman

Charlotte Lund

Jan Alpman

-

2005

Anders Ludvigson

Pippi Brodén

Jan Alpman

-

2004

Lars-Erik Johansson

Mathilda Johansson

Lars-Erik Johansson

Anton Julin

2003

Erik Julin

Christina Tillfors

Björn Julin

Anton Julin

2002

Erik Julin

Cecilia Muntzing

Anders Julin

Anton Julin

2001

Björn Julin

Pippi Brodén

Björn Julin

Erik Julin

2000

Björn Julin

Kerstin Alpman

Anders Julin

Petter Klang

1999

Anders Julin

Pippi Brodén

Anders Julin

-

1998

Sune Eriksson

Gunilla Söderstjerna

Sune Eriksson

Petter Klang

1997

Sture Jagaeus

Margareta Glavå

Sture Jagaeus

Erik Persson

1996

Sture Jagaeus

Eva Fredriksson

Göran Christenson

Lisa Hagman

1995

Lars-Erik Johansson

Eva Fredriksson

Lars-Erik Johansson

Erik Persson

1994

Mette Hagman

Mette Hagman

Sture Jagaeus

Erik Paulsson

1993

Sture Jagaeus

Pippi Brodén

Lars-Erik Johansson

Niklas Medin

1992

Sture Jagaeus

Margareta Medin

Sture Jagaeus

Niklas Medin

1991

Jan-Åke Hagman

Pippi Brodén

Arne Medin

Peter Brodén

1990

Jan-Åke Hagman

Irene Hagman

Jan-Åke Hagman

Niklas Medin

1989

Jan-Åke Hagman

Margareta Medin

Lars-Erik Johansson

Mårten Klang

1988

Jan-Åke Hagman

Elisabeth Södergren

Göte Svensson

Jakob Nilsson

1987

Sture Jagaeus

Ingalisa Jagaeus

Ingemar Larsson

Peter Brodén

1986

Sture Jagaeus

Margareta Glavå

Anders Täckström

Marcus Johansson

1985

Gun-Britt Brodén

Torsten Starfeldt

Andreas Paulsson

1984

Margareta Glavå

C W Cullman

Pierre Tingvall

1983

Astrid Svensson

Fredrik Wahlund

Robert Månsson

1982

Astrid Svensson

Torgild Månsson

Robert Månsson

1981

Margareta Glavå

Torgild Månsson

Johan Åström

1980

Margareta Wennerström 

Lars-Erik Johansson

Andreas Thuvesson

1979

Marianne Julin

Carl Hoff

Andreas Thuvesson

1978

Margareta Wennerström

Sture Jagaeus

Andreas Thuvesson

1977

Lena Gripwall

Ingemar Thuvesson

Claes Paulsson

1976

Inger Paulsson

Ingemar Thuvesson

Tommy Backner

1975

-

Anita Backner

Jan-Åke Hagman

Urban Paulsson

 Dokument